|
|
|
Result |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Award for Active Participant (School) |
Award for Excellence Guidance School |
|
|
|
|
Hong Kong Harp Chamber |
|
Hong Kong Harp Chamber |
|
|
|
|
|
|
張世祥國際小提琴學校 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Award for Active Participant (Tutor) |
Award for Excellence Guidance Tutor |
|
|
|
|
Teacher Constance Wong |
|
Teacher Constance Wong |
|
|
|
|
Teacher Eva Ng |
|
|
|
|
|
|
Teacher Hui Phoebe Yan Ting |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Flute |
|
|
|
|
Award |
Winner |
Grade |
School |
Guidance School |
Guidance Tutor |
The 1st Prize |
錢詩淇 |
Qian Shiqi |
Grade 8 |
黃埔宣道小學 |
|
吳偉雄 |
The 2nd Prize |
郭芏菻 |
Kwok To Lam |
Grade 3 |
Creative Kindergarden |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Alto Saxophone |
|
|
|
|
|
Award |
Winner |
Grade |
School |
Guidance School |
Guidance Tutor |
The 1st Prize |
黃煒華 |
Wong Wai Wa |
Grade 3 |
天水圍和富慈善基金李宗德小學 |
|
Leo Lee |
The 2nd Prize |
鄭樂梆 |
Cheng Lok Pong |
Grade 8 |
Diocesan Boys’ School |
|
孫穎麟 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Trumpet |
|
|
|
|
|
|
Award |
Winner |
Grade |
School |
Guidance School |
Guidance Tutor |
The 1st Prize |
林霆亮 |
Lam Ting Leong |
Preliminary |
St. Francis Of Assisis English Primary School |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Cello |
|
|
|
|
|
|
Award |
Winner |
Grade |
School |
Guidance School |
Guidance Tutor |
The 1st Prize |
王星兒 |
Wong Estee |
Grade 3 |
Tsung Tsin Mission Graceful Kindergarten & Nursey (Ma On Shan) |
|
Constance Wong |
The 1st Prize |
殷志超 |
Yan Chi Chiu |
Grade 5 |
Lutheran Academy |
|
Ngai Man Keung |
The 1st Prize |
陳諾謙 |
Chan Nok Him |
Grade 8 |
La Salle Primary School |
|
Jia Nan |
The 2nd Prize |
温卓謙 |
Wan Cheuk Him |
Grade 1 |
Kowloon Tong Primary School |
|
Constance Wong |
The 2nd Prize |
羅頌恩 |
Law Chung Yan Gloria |
Grade 2 |
聖公會榮真小學 |
|
Constance Wong |
The 2nd Prize |
黃智健 |
Wong Chi Kin |
Grade 5 |
聖公會阮鄭夢芹小學 (大埔) |
|
Otto Wong |
The 2nd Prize |
黃彦銘 |
Wong Yin Ming |
Grade 8 |
Po Leung Kuk Ngan Po Ling College |
|
Constance Wong |
The 3rd Prize |
黃浩謙 |
Wong Anson Octavio |
Grade 5 |
大埔舊墟官立小學 (寶湖道) |
|
Constance Wong |
The 3rd Prize |
董嘉欣 |
Tung Ka Yan |
Grade 8 |
仁濟醫院王華湘中學 |
|
倪文強 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Harp |
|
|
|
|
|
|
Award |
Winner |
Grade |
School |
Guidance School |
Guidance Tutor |
The 1st Prize |
王語嫣 |
Wong Yu Yin Cantadivina |
Grade 1 |
ELCHK Lutheran Academy |
|
Dan Yu |
The 1st Prize |
周兆傑 |
Chow Siu Kit Bryan |
Grade 2 |
Alliance Primary School Kowloon Tong |
Hong Kong Harp Chamber |
|
The 1st Prize |
鮑惠慈 |
Pow Wai Chi |
Grade 3 |
聖公會基恩小學 |
|
Edith Ting |
The 1st Prize |
陳子亨 |
Chan Tsz Hang |
Grade 4 |
胡素貞博士紀念學校 |
|
|
The 1st Prize |
華紋希 |
Wa Man Hei |
Grade 5 |
保良局陳守仁小學 |
|
Cherie Chan |
The 1st Prize |
石卓瑤 |
Rose Shek |
Grade 8 |
聖士提反書院附屬小學 |
|
Dan Yu |
The 2nd Prize |
陳子亮 |
Chan Tsz Leong |
Grade 1 |
胡素貞博士紀念學校 |
|
|
The 2nd Prize |
陳姵而 |
Chan Pui Yee Pearl |
Grade 2 |
|
|
|
The 2nd Prize |
鄧文菲 |
Tang Man Fei |
Grade 3 |
St. Mary’s Canossian School |
|
Hui Phoebe Yan Ting |
The 2nd Prize |
朱麗婷 |
Chu Lai Ting |
Grade 4 |
Wa Ying College |
|
Hui Phoebe Yan Ting |
The 3rd Prize |
陳芯淘 |
Chan Sum To |
Grade 1 |
聖公會柴灣聖米迦勒小學 |
|
Eva Ng |
The 3rd Prize |
劉志珍 |
Lau Chi Chun |
Grade 2 |
Think International School |
|
Hui Phoebe Yan Ting |
The 3rd Prize |
屈凱琳 |
Wut Hoi Lam Ellie |
Grade 3 |
Munsang College Primary School |
|
Eva Ng |
The 3rd Prize |
張光恬 |
Cheung Isabel |
Grade 8 |
St. Paul’s Co-Educational College Primary School |
Hong Kong Harp Chamber |
Ms Dan Yu |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Violin |
|
|
|
|
|
|
Award |
Winner |
Grade |
School |
Guidance School |
Guidance Tutor |
The 1st Prize |
陳子謙 |
Chan Tsz Him |
Preliminary |
道教青松小學 (湖景邨) |
|
|
The 1st Prize |
蘇庭朗 |
Brendon Soo |
Grade 1 |
英華小學 |
|
Li So Yee |
The 1st Prize |
黃顯晴 |
Wong Hin Ching |
Grade 2 |
|
|
|
The 1st Prize |
張愷恩 |
Chang Hoi Yan |
Grade 4 |
基督教宣導會徐澤林紀念小學 |
|
|
The 1st Prize |
巢悅天 |
Chou Yuet Tin |
Grade 5 |
Farm Road Primary Government School |
張世祥國際小提琴學校 |
|
The 1st Prize |
陳敬揚 |
Chan King Yeung |
Grade 8 |
The Y.W.C.A Hioe Tjo Yoeng College |
|
|
The 2nd Prize |
賴熇軒 |
Lai Ho Hin |
Preliminary |
東華三院高德根紀念幼稚園 |
|
Brian Cheng |
The 2nd Prize |
龍正佑 |
Lung Ching Yau Wallace |
Grade 1 |
St. Catherine’s International Kindergarten |
|
|
The 2nd Prize |
黃晞彤 |
Wong Hei Tung Charlotte |
Grade 2 |
St. Paul Primary Catholic School |
|
|
The 2nd Prize |
曾家怡 |
Chan Ka Yee Chloe |
Grade 4 |
嘉諾撒聖心學校私立部 |
|
馮佳 |
The 2nd Prize |
廖家希 |
Liu Ka Hei Ivan |
Grade 5 |
仁愛堂田家炳中學 |
天鳥音樂有限公司 |
|
The 3rd Prize |
鄧懿 |
Tang Elizabeth |
Preliminary |
St. Paul’s Convent School |
|
|
The 3rd Prize |
王希舜 |
Wong Hay Shun Hayson |
Grade 2 |
St. Catherine’s Kindergarten |
|
Ng Ming Hei |
The 3rd Prize |
余景桓 |
Yu Jinghuan |
Grade 3 |
Singapore International School |
|
李厚义 |
The 3rd Prize |
陳朗翹 |
Chan Long Kiu |
Grade 4 |
拔萃小學 |
|
Raymond Wong |
The 3rd Prize |
曾家樂 |
Tsang Ka Lok |
Grade 7 |
九龍塘宣道小學 |
|
Johnny Mok |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Viola |
|
|
|
|
|
|
Award |
Winner |
Grade |
School |
Guidance School |
Guidance Tutor |
The 1st Prize |
陳朗翹 |
Chan Long Kiu |
Grade 5 |
拔萃小學 |
|
Johnny Ng |
The 3rd Prize |
鄭銘欣 |
Cheng Ming Yan |
Grade 5 |
St. Francis Of Assis’s English Primary School |
|
Angel Yu |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Double Bass |
|
|
|
|
|
Award |
Winner |
Grade |
School |
Guidance School |
Guidance Tutor |
The 1st Prize |
鍾如菁 |
Chung Yu Ching |
Grade 5 |
|
|
|